Aktuality

Brno má v kategorii Otevřeno nominaci za participativní rozpočet

Až do 15. září mohla veřejnost hlasovat v soutěži Otevřeno x Zavřeno za rok 2017. Brno bylo veřejností nominováno v pozitivní části soutěže za nejrozsáhlejší projekt participativního rozpočtu v ČR.

Datum: 7. 9. 2017

Zdroj: https://www.brno.cz/brno-aktualne/co-se-deje-v-brne/a/brno-ma-v-kategorii-otevreno-nominaci-za-participativni-rozpocet/

Kategorie: 

Školáci z Prahy 7 se pustili do participativního rozpočtu

V Praze 7 si žáci základních škol během následujících tří týdnů vyzkouší práci zastupitelů – budou rozhodovat o využití obecního rozpočtu. Tedy alespoň jeho participativní části. Každá škola obdrží od radnice 50 tisíc korun, na žácích je, aby navrhli projekty na jejich využití. Realizovány budou návrhy, které si získají největší podporu.

Datum: 12.9.2017

Zdroj: http://www.praha7.cz/22759_Skolaci-z-Prahy-7-se-pustili-do-participativniho-rozpoctu

Kategorie: 

Dáme na vás

Na začátku roku 2017 město Brno spustilo první ročník projektu „Dáme na vás“, v rámci kterého mohou občané města rozhodovat o části rozpočtu. Brno je tak prvním statutárním městem v České republice, které zavedlo participativní rozpočet na celoměstské úrovni.
Obyvatelé města mohou od začátku února rozhodovat o tom, kam radnice investuje veřejné peníze. Vedení města chce mezi minimálně deset vybraných projektů rozdělit 20 milionů korun. Hlasování proběhne na podzim.

Kategorie: 

2017: Inspirace na přání - milion korun na investice navržené a vybrané občany

Okrajová městská část Horní Počernice se zařadila mezi pražské obvody, které v roce 2017 realizují participativní rozpočet. V loňském roce si městská část vyzkoušela participativní rozpočet na základních školách a na počátku roku 2017 zastupitelstvo MČ schválilo v rozpočtu částku 1 000 000,- Kč na realizaci projektů investičního charakteru. Projekty k realizaci vyberou v hlasování přímo občané a to na základě návrhů, které zpracuje a podá fyzická osoba nebo sdružení fyzických osob s trvalým bydlištěm v MČ Praha 20.

Kategorie: 

Školy učí žáky demokracii pomocí participativního rozpočtování

Kateřina Vojtíšková, socioložka, s přispěním Lenky Tomsové

Proces participativního rozpočtování mohou uplatnit nejen samosprávy, ale dá se použít všude, kde se hospodaří s finančními prostředky. Jednou z pozoruhodných inovací je participativní rozpočtování ve školách. Žáci a studenti se přímo učí demokracii v praxi, zapojují se do života školy a jejího okolí, poznávají a zkoumají potřeby svých spolužáků.

Kategorie: 

Participace na kulturním plánování – přínos pro menší a střední města?

Kateřina Vojtíšková, socioložka, působí na Sociologickém ústavu AV ČR

O kultuře se v českých městech málokdy uvažuje v širším kontextu místního a regionálního rozvoje, v návaznosti na ekonomické, sociální podmínky nebo na utváření veřejného prostoru. Je to škoda, protože tato oblast nabízí zajímavé možnosti, které nemusí být nijak zvlášť nákladné.

Kategorie: 

Participativní rozpočtování v Ostravě

Rozhovor s ostravskou političkou Hanou Tichánkovou vedla Kateřina Vojtíšková.

Hana Tichánková je místostarostkou městského obvodu Ostrava-Jih. Do politiky vstoupila po komunálních volbách v roce 2014, ve kterých kandidovala za politické hnutí ANO 2011. Jako místostarostka má v kompetenci oblast financí, rozpočtu a majetku. Jejím záměrem je, aby se participativní rozpočtování stalo součástí rozpočtu jejího městského obvodu.

Kategorie: 

Hlasování o projektech na Praze 3

Na webu je nyní představeno 19 návrhů, z nichž o 16 budou moci lidé hlasovat v termínu od 14. 9. 2016 od 12,00 do 2. 10. 2016 do 23:59 elektronickým formulářem s potvrzováním přes SMS kód na hlasovani.praha3.cz. V hlasovacím formuláři může (ale nemusí) odpovědět na otázky týkající se věku, pohlaví a vzdělání. Tyto otázky jsou nepovinné a nemají vliv na hlasování.
 
Každému ze 16 projektů lze dát jen jeden pozitivní nebo jen jeden negativní hlas. Celkem může dát každý hlasující 5 pozitivních hlasů a 2 negativní hlasy. Negativní hlas může hlasující udělit (ale nemusí) až po té, co rozdal 2 pozitivní hlasy.
Realizovány budou projekty do celkové výše 2.000.000 Kč.

 
Zdroj: http://www.participativni-rozpocet.cz/praha3/navrhy-obyvatel/

Kategorie: 

Semily přijímají do konce července 2016 návrhy pro druhý ročník PR!

INVESTICE NA PŘÁNÍ - PARTICIPATIVNÍ ČÁST ROZPOČTU

Jaké návrhy podat? Jak investici navrhnout?
 
Jaké návrhy podat?
  • nesmí porušovat právní předpisy ČR a EU
  • musí se jednat o investiční akci
  • musí být realizována ve veřejném prostoru na území mesta
  • náklady nesmí překročit 50 % celkové částky participativní části rozpčtu
 

Kategorie: 

Věra Dušková: Participativní rozpočty mají budoucnost

Některé pražské městské části začínají vyhodnocovat zkušenosti s tak zvanými participativními rozpočty. Ty umožňují občanům předkládat vlastní projekty, které by se podle jejich názoru měly v jejich městské části realizovat. Z těch projektů, které realizovatelné jsou, si pak opět sami občané hlasováním vyberou své favority.

Zdroj: http://www.prahatv.eu/zpravy/archiv/3/praha/ostatni/clanek/2514/participativni-rozpocty-maji-budoucnost

Kategorie: 

MO Ostrava Jih: "Společně tvoříme JIH"

MO Ostrava Jih: "Společně tvoříme JIH"
Odkaz na webové stránky Společně tvoříme JIH: http://www.spolecnetvorimejih.cz/

Informace k veřejným setkáním projektu Společně tvoříme Jih!!!
19. dubna 2016 Pět milionů korun na dobré nápady lidí - to je projekt Společně tvoříme Jih!!!.
V dubnu proběhla veřejná setkání.
http://polar.cz/zpravy/ostravsko/ostrava-jih/11000003799/prave-probihaji-verejna-setkani-projektu-spolecne-tvorime-jih

Kategorie: 

Kateřina Vojtíšková - Česká cesta k participativnímu rozpočtování

Participativní rozpočtování, metoda jak zapojit občany do rozhodování o využití části městského rozpočtu, je v českém prostředí zatím
v počátcích. O to více je nyní třeba konkrétní projekty průběžně vyhodnocovat a poučit se z jejich nedostatků.

Celý článek zde: http://www.scmagazine.cz/casopis/02-16/ceska-cesta-k-participativnimu-rozpoctovani?locale=cs

Kategorie: 

Letňany: Připravuje se participační rozpočet

Chtěl bych Vám v krátkosti představit nový letošní úkol Výboru pro veřejné zakázky a transparentnost ZMČ Praha 18 a tím je Participativní rozpočet.  Co je to participativní rozpočet a co bude umožňovat: především umožní letňanským spolkům ale i samotným občanům Letňan aby mohli za pomoci radnice realizovat svoje projekty.

Více na http://www.zdraveletnany.cz/index.php/nae-nazory/veejny-ivot/1491-pripravuje-se-participacni-rozpocet
 

Kategorie: 

Brno připravuje participativní rozpočet. Švihlíková: je to dobrá zpráva

Rada Brna schválila nasazení participativního rozpočtu. Podle expertů je to dobrá zpráva, až příští měsíce podle nich ale ukážou, jaká je schopnost magistrátu rozpočet komunikovat s veřejností a zatáhnout do jeho přípravy co nejvíce lidí.

Zdroj: http://denikreferendum.cz/clanek/22704-brno-pripravuje-participativni-rozpocet-svihlikova-je-to-dobra-zprava

Kategorie: 

Participativní rozpočet v Litoměřicích - výsledky hlasování

Letošní novinkou fóra Zdravých měst bylo také hlasování o přidělení finanční podpory v rámci takzvaného participativního rozpočtu. O 150 tisíc korun se ucházely tři přihlášené projekty. Nejvíc hlasů a tedy i peníze na realizaci nakonec získal projekt Petra Panaše na rozšíření dětského hřiště na Mostné hoře, na druhém místě se umístil projekt komunitní zahrady, na třetím pak umístění herních prvků k beachvolejbalovému hřišti v kasárnách Dukelských hrdinů.

Kategorie: 

Semily - finále prvního ročníku participativního ročníku

Do hlasování bylo po posouzení odborem rozvoje a správy majetku a výborem pro rozvoj města postoupeno celkem 13 z doručených 17 návrhů. Z hlasování následně vzešly čtyři projekty, jejichž realizaci si občané přejí již v roce 2016.
Hlasování v anketě se zúčastnilo 127 občanů Semil starších 16 let, kteří odevzdali 125 platných hlasů," sdělil Ing. Tomáš Sábl, 1. místostarosta města Semily. „Osobně jsem věřil, že se do hlasování zapojí víc lidí, ale když vezmeme v úvahu, že jde o historicky první ročník participativního rozpočtování v Semilech, není to zase až tak málo. Až občané uvidí, že projekty opravdu realizujeme, určitě se jich v příštím roce zapojí mnohem víc.“ doufá  místostarosta.

Kategorie: 

Společně pro Desítku: Rozpočet Městské části: Akademik – politik – veřejnost

KDY: 21.4.2016 - 18:00 - 19:30
KDE: Dům čtení, Ruská 1455/192, Praha-Praha 10

Jakou roli v rozpočtovém procesu městské části hraje koalice a opozice?
Jak zvýšit zájem veřejnosti o hospodaření své obce?
Využíváme dostatečně potenciál akademiků?

Do diskuse o těchto otázkách přijali pozvání:
starosta MČ Praha 4 Petr Štěpánek
radní MČ Praha 7 a 9, Pavel Vyhnánek a Tomáš Portlík
a předsedkyně finančního výboru ZMČ Praha 8 Eliška Vejchodská

Diskuzi moderuje Lucie Sedmihradská, jejíž knihu Rozpočtový proces obcí v závěru večera pokřtí vedoucí katedry veřejných financí VŠE v Praze Alena Vančurová.

Kategorie: 

Litoměřice: 3 projekty postupují do závěrečného hlasování

Novou formou zapojování veřejnosti do rozvoje města je tzv. participativní rozpočtování, kdy obyvatelé města mohou rozhodovat o využití části městského rozpočtu na realizaci konkrétní akce či projektu.

Do 20. 2. 2016 byly předloženy 3 žádosti, všechny byly dotčenými odbory MěÚ Litoměřice schváleny a postupují do závěrečného hlasování:

  1. projekt: Kasárna Dukelských hrdinů - umístění herních prvků u beachvolejbalového areálu
  2. projekt: Komunitní zahrada
  3. projekt: Rozšíření dětského hřiště na Mostné hoře

11. 4. 2016 na fóru Desatero problémů Litoměřic budou tyto projekty svými navrhovateli představeny veřejnosti a proběhne hlasování o vítěžném návrhu. 

Kategorie: 

Smart Cities: Participativní rozpočtování v Ostravě

Rozhovor s ostravskou političkou Hanou Tichánkovou vedla Kateřina Vojtíšková.

Hana Tichánková je místostarostkou městského obvodu Ostrava-Jih. Do politiky vstoupila po komunálních volbách v roce 2014, ve kterých kandidovala za politické hnutí ANO 2011. Jako místostarostka má v kompetenci oblast financí, rozpočtu a majetku. Jejím záměrem je, aby se participativní rozpočtování stalo součástí rozpočtu jejího městského obvodu.

Participativní rozpočtování (PR) označuje několikastupňový proces, ve kterém občané rozhodují o vyčleněné části veřejného, typicky městského rozpočtu (participativní část rozpočtu). Obyvatelé diskutují o problémech a možnostech jejich řešení, navrhují projekty a následně hlasují o tom, jaké projekty nebo priority má město podpořit. PR je tak transparentním způsobem, jak do řešení konkrétních problémů města účinně zapojit obyvatele, kterých se bezprostředně týkají. V Brazilském Porto Alegre má za sebou PR již čtvrt století existence, dnes se realizuje již v tisícovkách měst po celém světě.

Kategorie: 

Participativní rozpočtování: Inovativní přístup

Autor: Gianluca Sgueo,

http://www.europarl.europa.eu/thinktank/cs/document.html?reference=EPRS_BRI(2016)573894

4.1.2016

Odborníci v rozpočtové oblasti vnímají participativní rozpočtování jako inovativní řešení podporující inkluzivní demokracii a další modernizaci a odpovědnost ve veřejném sektoru. Participativní rozpočtování je pokládáno za nástroj, který umožňuje občanské společnosti a veřejné správě společně volit rozpočtové priority prostřednictvím "společného rozhodování". Spolupráce má snižovat konflikty a upřednostnit široké přijetí rozpočtových rozhodnutí.

Kategorie: 

Stránky

Subscribe to RSS - Aktuality